Uniwersytet Mikołaja Kopernika w ToruniuChór Akademicki Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Aktualności, zaproszenia na koncerty, bieżące informacje

Kalendarium koncertów

Historia powstania chóru

Co śpiewamy?

Nasi dyrygenci

Członkowie Chóru

Galeria zdjęć

Pliki do pobrania

Strony, które warto odwiedzić

Pozostaw swój ślad w księdze gości

Informacje kontaktowe i o stronie

Akcja "jeden procent"

Chóralna tablica ogłoszeń


Wersja polska English version
OSOBY FUNKCYJNE
PREZES - Paulina Olszewska-Janiak
SKARBNIK - Michał Janiak
Ewa Pawłowska (biblioteka nutowa)

Dyrygentem Chóru Akademickiego UMK jest Arkadiusz Kaczyński — absolwent Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Bydgoszczy (1994) i Akademii Muzycznej w Poznaniu (1998). Arkadiusz Kaczynski Jest profesorem tytularnym. Pracuje na stanowisku dydaktycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy w Katedrze Dyrygentury Wydziału Edukacji Muzycznej. Z Uczelnią tą związany jest od czasów studenckich. Studiował również na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Bydgoszczy (1992-1995) w klasie prof. Macieja Witkiewicza.

W latach 1987-1990, jeszcze jako uczeń szkoły średniej - był członkiem Chóru Kameralnego UMK prowadzonego przez Bożenę Jankowską. Swoje zainteresowania profesjonalną chóralistyką rozwijał w Bydgoszczy i Poznaniu. W 2001 roku pomyślnie zakończył przewód artystyczny, uzyskując kwalifikacje I stopnia w zakresie prowadzenia zespołów wokalnych i wokalno-instrumentalnych. W 2010 roku, uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej - dyrygentura w Akademii Muzycznej w Poznaniu. Od lipca 2020 roku jest profesorem tytularnym, nominowany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzeja Dudę.
Praktykę dyrygencką zdobywał prowadząc samodzielnie m. in. Chór Studyjny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy(1998-2002)oraz chóry szkolne: Kościerzyna (1995-1997) i Bydgoszcz (2000-2001). Współpracował dyrygencko z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną, Orkiestrą Wojskową w Toruniu i Bydgoszczy. Jak również z orkiestrami kameralnymi w Bydgoszczy: Orkiestra im. J. Straussa, Arte con Brio oraz Eljazz Big Band.

Stałym współpracownikiem Chóru w zakresie akompaniamentu (od 1980 r.) jest Michał Czaposki. Pracuje w Szkole Muzycznej I i II st. w Toruniu.Michał Czaposki Ukończył PWSM w Łodzi w klasie fortepianu prof. B. Szymonowicz. Był słuchaczem kilku kursów muzycznych: III Ogólnopolskiego Mistrzowskiego Kursu Wykonawstwa Muzyki Fortepianowej i Wokalnej XX wieku (Bystrzyca Kłodzka, lato 1997), X Ogólnopolskiego Kursu Pianistycznego A. Orłowieckiego (Wrocław, marzec 1999), Kursu Pianistycznego prowadzonego przez prof. N. Gridniewą który odbywał się podczas trwania IV Międzynarodowego Konkursu Artur Rubinstein in Memoriam (Bydgoszcz, kwiecień 2000) i in.
W latach 2001-02 odbył na Wydziale Dyrygentury Chóralnej i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy studia podyplomowe w zakresie „Chórmistrzostwo”. W Chórze uczelnianym od roku 1987, początkowo jako chórzysta, następnie akompaniator i solista (fortepian i śpiew), a od roku 1997 dodatkowo jako korepetytor głosów męskich. Niejednokrotnie uzupełniał program występów Chóru kameralną muzyką fortepianową i akompaniując solistom - śpiewakom. Spełniał również rolę prowadzącego koncerty - konferansjera, podczas zagranicznych podróży artystycznych Chóru, omawiając program (m.in. w języku niemieckim i niderlandzkim). Współpracuje muzycznie również z toruńskimi teatrami: Baj Pomorski oraz Wilama Horzycy; jako „grający aktor” i korepetytor wokalny. Jest znanym i cenionym w środowisku artystycznym muzykiem, koncertującym pianistą, improwizatorem, aranżerem i kompozytorem. Jest autorem opracowań kilkunastu utworów na instrument solowy z towarzyszeniem orkiestry a także szeregu własnych kompozycji w tym dwa koncerty fortepianowe i koncert skrzypcowy. Jego kompozycje chronione są w znacznej większości przez ZAiKS a niektóre rękopisy przechowywane w Bibliotece Uniwersyteckiej UMK w Toruniu. Poza utworami na fortepian komponuje pieśni solowe i chóralne, piosenki poetyckie, aktorskie i kabaretowe. Jest również autorem muzyki do kilku przedstawień sztuk teatralnych m.in. „Rachunek mylenia”, „Tak nagle, kto by się tego spodziewał” i „Coś drgnęło”. Z kabaretem „FO PA” wystąpił 1 VI 1988 r. w galowym koncercie z okazji 10 - lecia partnerstwa miast Toruń – Getynga Stimme des Friedens von der Weichsel. Na konkursie autorskim Prezentacji Artystycznych ESTRADA `88, otrzymał wyróżnienie specjalne za muzykę do wiersza Wisławy Szymborskiej "Buffo" (piosenka ze spektaklu „Tak nagle, kto by się tego spodziewał”, inspirowanego twórczością noblistki). Za zasługi dla rozwoju kultury i sztuki w województwie toruńskim otrzymał nagrodę Wojewody (1988 r.)a na 40 Chóru Akademickiego UMK brązowy medal Zasłużony Kulturze olskiej GLORIA ARTIS

Współpracownikami dyrygenta są: Izabela Szyma-Wysocka doktor sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej dyrygentura (od stycznia 2013 roku - stała współpraca dyrygencka) oraz Michał Hajduczenia (od X 2012 r - emisja głosu i korepetycje wokalne)
Izabela Szyma
Michał Hajduczenia

Założycielem i wieloletnim dyrygentem Chóru (obecnie na emeryturze) jest Bożena Krystyna Jankowska Bożena Jankowska.
Urodziła się w Wilnie w 1940 r. a swoją edukację muzyczną kontynuowała w Toruńskiej PSM w klasie fortepianu. Studia muzyczne ukończyła w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie w klasie prof. Jana Kaniewskiego.

Zawodowo realizowała swoje zamiłowania muzyczne będąc przez wiele lat kustoszem zbiorów muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej UMK. Założyła w lutym 1979 r. Chór Kameralny UMK który już po kilku latach pracy odniósł znaczący sukces zdobywając Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu Polskiej Pieśni Chóralnej w Katowicach.
Na XVI „International Choral Festival and IV International Competition of Sacred and Byzantine Music” w Preveza Grecja 1998) Chór Akademicki pod dyr. B. Jankowskiej zdobył I miejsce a jury konkursu przyznało dodatkowo nagrodę specjalną dla najlepszego dyrygenta chóru.
W miarę podnoszenia poziomu wykonawczego zespołu i realizacji coraz poważniejszych przedsięwzięć artystycznych (wielkie formy wokalno-instrumentalne) przystępowało wówczas w szeregi Chóru coraz więcej osób. Wobec tego zmieniono formułę Chóru Kameralnego. Do dziś funkcjonuje On jako Chór Akademicki UMK skupiając ok. 50-60 osób, dla których wspólna idea śpiewu; zapoczątkowana przed 40-tu laty przez B. Jankowską, stanowi wciąż ważną część życia.
Bożena Jankowska zrealizowała swoją pasję muzyczną zakładając w 1979 roku Chór, będąc etatowo na UMK Kustoszem Zbiorów Muzycznych uczelnianej biblioteki. W ciągu 25 lat nieprzerwanej pracy artystycznej skupiła wokół siebie kilka pokoleń studentów, kształcąc wokalnie i ogólno-muzycznie ok. 400 osób (jej wychowankiem jest m. in. obecny dyrygent Chóru Akademickiego UMK; Arkadiusz Kaczyński). Występując kilkadziesiąt razy z chórem, B. Jankowska prezentowała Uniwersytet toruński na koncertach poza uczelnią; zarówno w kraju jak i za granicą. Brała udział w międzynarodowych festiwalach i konkursach chóralnych: Niemcy, Francja, Hiszpania, Portugalia, Włochy, Szwajcaria, Holandia, Białoruś. Każdorazowy udział Chóru pod dyrekcją B. Jankowskiej był propagowaniem godnego wizerunku naszej Uczelni wśród elitarnej, muzycznej publiczności międzynarodowej. B.Jankowska i A.Kaczynski
Renoma Chóru Akademickiego UMK jest dziś rezultatem przede wszystkim długoletniej i konsekwentnej pracy jego dyrygentów. Jest również wynikiem corocznych Koncertów Uniwersyteckich z okazji Święta UMK (19 lutego), prezentujących dzieła wokalno –instrumentalne uznanej i cenionej literatury światowej. Pomimo braku, zarówno na terenie uczelni jak i miasta; odpowiednich pomieszczeń spełniających warunkami akustycznymi standardy sali koncertowej – wielkie dzieła muzyczne, godne rangi uczelni, przygotowywane i prezentowane były za każdym razem na wysokim poziomie artystycznym Chóru.
Chór wymaga wyjątkowych umiejętności pracy dydaktycznej z amatorami, dla których udział w zespole podczas studiów jest niejednokrotnie pierwszym kontaktem z muzyką. Wielokrotnie organizowano otwarte próby Chóru dla studentów UMK i innych osób z poza uczelni, połączone z tematycznymi audycjami muzycznymi. Kilkakrotnie z poświęceniem i swoim indywidualnym wkładem organizowano koncerty charytatywne i okolicznościowe (pamiętne zwłaszcza w okresie stanu wojennego 81/82 r.).
Zaangażowanie dyrygentów w rozwój zespołu przyczyniło się do tego, iż Chór Akademicki jest dziś postrzegany jako artystyczna wizytówka naszej Uczelni nie tylko w mieście i regionie. Po kilkunastu latach Chór Akademicki UMK jest również uznanym zespołem, w skali kraju.
JM Rektor, prof. Andrzej Jamiołkowski; 18 lutego 2008 roku w uznaniu ogromnego wkładu w pracę z Chórem i jego osiągnięć, wręczył Bożenie Jankowskiej medal „Za zasługi dla rozwoju Uczelni”

Prezesi Chóru z poprzednich lat:
Maria THIEL (1979-81)
Jacek Jagła (1981-82)
Zbigniew KOZŁOWSKI (1984-88)
Marek SOBOLEWSKI (1988-89)
Ilona SKONIECZKA(1989-93)
Andrzej KLIM (1993-97)
Dariusz WYCZÓŁKOWSKI (1997-99)
Marcin SOBCZYK (1999-2000,2001-02)
Bogna BARYŁA (2000-01)
Michał SZTOLSZTENER (2002-04)
Monika KRAJEWSKA (2004-2012)
Michał PIOTROWSKI (2012-2014)
Wybierz skórkę: żółta / zielona.
Sun, 24 Oct 2021 00:44:57 +0200. Build time: 0.04348 sec.
IP: 34.236.191.104 (ec2-34-236-191-104.compute-1.amazonaws.com)
© Chór UMK 2004-2014.

www.chor.umk.pl
Chr UMK